Ez az egyik kedvenc könyvem, ha nem a kedvenc.
Frederik Pohl: Reklámhadjárat
Elvileg A Venus-üzlet folytatása, de ahhoz sajnos még nem volt szerencsém (Kossuth, 1971). De ez nem szoros történetszálat jelent, ugyanis önállóan száz százalékig megállja a helyét.
Ez egy remek szatíra, egy világról ahol már mindent a reklámok uralnak. Az országokat reklám özönnel, külünleges reklámszóró gépekkel, bombákkal foglalják el, és a behódoltság jele az ha tökéletes fogyasztóvá válnak.
Ebben a világban a reklámszakemberek adják a világelitet, ebben a világban azért nem költ a kormány, az egészségésebb városi levegő érdekében füstszűrőre mert úgysem éri meg neki eltartani nyugdíjasként, haljon meg hamarabb...
Ennek az elitnek, és ennek a rendszernek az igen hatékony szolgája és tagja Tennison Tarb. "Az ember szolgálja a rendszert, és nem a rendszer az embert." Tennison Tarb aztán egy nap, intrikákkal átszőtt világában hiába bizonyítva oly sikeresen, kard által vész és addikt fogyasztó lesz, konkrétan egyetlen termékre teljesen rácuppan. Ezzel együtt megindul karrierjének lejtőjén. És aztán...
A történet ennél jóval összetettebb, mint említettem van benne intrika, és mi egy más. Tudni kell hogy a Vénuszon kialakult kolónia erősen reklám ellenes. Sőt mi több, olyan feliratokat szegeznek ki, mint hogy "Konyhafönők mai ajánlata: a tojásrántotta kerülendő", vagy hogy "A paradicsom nem friss" és egyéb anti reklámok, amiket maguk az eladók aggatnak ki...
Ezt a rendszert Tarb tökéletesen lenézi, és már alig várja hogy Vénuszi kiküldetése után hazatérjen, és belefusson egy új reklám fejlesztésbe miáltal élete kemény fordulatokat vesz. És küszöbön a háború Vénusz és Föld között. Tarb pedig olyan dolgokra derít fényt, ami nem csak az ő nézeteit változtathatja meg alapjaiban...
A magyar fordítás, ötös. Pék Zoltán itt talán még nem ipari mennyiségben fordított, és ezért olyan jó. Maga kiadvány (Möbius, 2001) elég egyszerű, ötletes borítóval de dicsérni igazából nem nagyon lehet. Elégséges (2), de őszintén engem nem zavar, mert a beltartalma erősen kompenzálja a hibákat, a lényeg hogy ne essen szét meg a normális papír és ennek eleget tesz. Az ára is reális, bár ma már antikváriumokban nagyobb eséllyel bukkanunk rá, szóval ez mára már mellékessé vált.
A történet szórakoztató faktora csillagos ötös, az elgondolkodtató hatás meg szintén, a stílusa is, minden...
Az írót a sci-fi kedvelőinek talán nem kell bemutatni (többszörös Hugo és Nebula díjas), a reklámszakmát pedig maga is megjárta.
Reklámhadjárat
2008.01.23. 10:53 groundwalker
2 komment
Címkék: ajánló könyv sci fi ötös csillagos
A bejegyzés trackback címe:
https://groundwalker.blog.hu/api/trackback/id/tr86308362
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
viktorm 2008.01.23. 23:31:51
tényleg jó könyv, bár nekem a Venus-üzlet kicsit jobban tetszett
egyébként Pohl többi műve is jó, talán még az Átjáró ami kiemelendő az eddig említetteken kívűl
egyébként Pohl többi műve is jó, talán még az Átjáró ami kiemelendő az eddig említetteken kívűl
groundwalker 2008.01.25. 10:36:00
Az Átjáró tényleg kiemelendő, terveztem is posztot róla a közeljövőben.
A Venus-üzletet sajnos nem olvastam, ahogy szerencsétlenül megfogalmaztam fent (azóta kijavítottam a félbeszakadt mondatot).
A Venus-üzletet sajnos nem olvastam, ahogy szerencsétlenül megfogalmaztam fent (azóta kijavítottam a félbeszakadt mondatot).